Mi az a tudozófia?

Einstein szavaival élve a tudás fájának sok ága közül csak az egyik a tudomány. Gyökerük közös, nevezhetjük mindentudásnak vagy egyerűen bölcsességnek, aminek a szeretete a filozófia - philo-szophosz = bölcsesség szerető. Olyan tudományos vagy technikai jellegű írásokat keresünk, amelyek efelé segítenek, például:

  • - elolvasva inspirálják az embert arra, hogy utánajárjon, kutasson, kíváncsibb legyen, vagy
  • - összekötnek, analógiára világítanak rá akár távoli "ágak" között is (tudományágak, vagy művészet, vallás,...), vagy
  • - segítenek rávilágítanak a célokra, a miértekre az emberiséggel, az emberi élettel kapcsolatban, vagy
  • - tettekre ösztönöznek, hogy a tudomány/tudás ne csak üres elmélet maradjon

Ajánlott linkek

A pisztolyrák kavitációs robbanógolyója

2012.10.29. 09:01 haf

A fenti filmen egy pisztolyrákot látunk, amint lelövi áldozatát. Egy holland kutatócsoport nem túl régen derítette ki, hogy nem a vízsugár kábítja el a zsákmányállatot, hanem egy annál sokkal rejtélyesebb és érdekesebb jelenség, a kavitációs robbanás. A dolog lényege, hogy a folyadékban gyorsan mozgó test - esetünkben a rák ollója - a vizet is gyors áramlásra készteti: belsejében a nyomás lecsökken (Bernoulli-törvény). Nagyon gyors mozgás/vízáramlás esetén a nyomás annyira lecsökkenhet, hogy a víz már egészen alacsony hőfokon (10-20 fok) elpárolog – kavitációs buborék alakul ki. Amikor ezt a víz nyomása összeroppantja, (pontosan nem tisztázott eredetű – talán plazmaállapot jön létre) fény és hangjelenség mellett egy lökéshullám indul el: ez teríti le a rákocska által célbavett áldozatot is. A kavitáció jelensége jól ismert a hajózásban – a hajócsavarok egyik legfőbb károsítója -, de a tengeri állatok között a pisztolyrák az egyetlen, amely képes előidézni.

Itt meg azt mutatják, hogyan próbálják alkalmazni ezt a jelenséget:
https://megilyet.blog.hu/2008/06/13/kavitacios_reaktor_100_folotti_hatekonysaggal


Forrás: https://megilyet.blog.hu/2008/05/08/termeszetes_csucsfegyver

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tudozofia.blog.hu/api/trackback/id/tr814876211

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása